Komunikat Konsulatu Generalnego RP w Chicago w sprawie pomocy dla Ukrainy.

Czwartek 24 lutego 2022 r. przeszedł do historii jako dzień, w którym Rosja dopuściła się zbrodniczego ataku na Ukrainę i pogwałciła wszelkie normy prawa międzynarodowego. Codziennie od rosyjskich rakiet, bomb i kul giną niewinni ludzie. Nic nie usprawiedliwia tego barbarzyństwa. Polska z całą mocą potępia rosyjską agresję. Jawny akt wojny powinien spotkać się ze zdecydowaną reakcją światowej społeczności. W tym tragicznym czasie bądźmy solidarni z Ukrainą.

Jesteśmy niezwykle wdzięczni za wszystkie gesty wsparcia dla Ukrainy płynące od Polonii i prosimy Państwa o dalszą aktywność. Pragniemy dotrzeć nie tylko do organizacji, czy mediów polonijnych, ale do wszystkich mieszkańców Stanów Zjednoczonych, którym leży na sercu wolność Ukrainy i bezpieczeństwo świata.

Apelujemy do Państwa o nieustawanie i kontynuowanie działań wspierających Ukrainę. Liczą się wszystkie inicjatywy i gesty pomocy wobec naszych Sąsiadów. Także te potępiające agresję rosyjską i toczącą się wojnę – jak listy i akcje protestacyjne, koncerty, msze i modlitwy w intencji pokoju. Zachęcamy wszystkich Państwa  do kontaktów i wspólnego działania z diasporą ukraińską w Stanach Zjednoczonych.

Symbolicznym aktom wsparcia powinny zawsze towarzyszyć te praktyczne, docierające wprost do najbardziej potrzebujących. Uprzejmie informujemy, że ze strony polskiej punktem koordynacji akcji wsparcia, zarówno materialnego, jak i finansowego jest strona rządowa: http://pomagamukrainie.gov.pl. Poprzez tę stronę każdy z nas może włączyć się w pomoc Ukrainie. Prosimy Państwa o jej odwiedzanie i rozpowszechnianie.

Jednocześnie zachęcamy Państwa do włączenia się w kampanię rządową na Twitterze i Facebooku wspierającą Ukrainę, poprzez opatrywanie swoich wpisów hashtagami #StandWithUkraine, #RazemDlaUkrainy oraz oznaczając konto @Polska.

Niech słowa hymnu ukraińskiego „Nie umarła jeszcze Ukraina, ani chwała, ani wolność”, tak bardzo podobne do słów Mazurka Dąbrowskiego „Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy”,  będą inspiracją do niesienia pomocy dla Narodu Ukraińskiego walczącego dziś nie tylko o swoją niepodległość, lecz wolność całej Europy.

 

Małgorzata Bąk-Guzik

Konsul RP  

z Zespołem